top of page

Bursztyn - informacje dla początkujących

Bursztyn to szlachetny surowiec, występujący u wybrzeży wielu mórz na świecie. Między innymi możemy znaleźć go na nadbałtyckich plażach, a dzięki swojej powszechności od wieków wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie – idealnie łączy się ze srebrem, tworząc spektakularną biżuterię srebrną z bursztynem. Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty surowiec jest uwielbianym dodatkiem wśród kobiet na całym świecie. Nic dziwnego – już w prehistorii bursztyn używany był jako amulet, przynoszący szczęście jego posiadaczowi.



Skąd pochodzi bursztyn? 

Bursztyn to nic innego, jak kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Do tej pory na świecie znane jest około 60 odmian bursztynu, a 90% jego zasobów pochodzi z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Oprócz znanych nam znad Bałtyku złotych i żółtych barw, może również przybierać niecodzienne kolory – niebieski, zielony, mlecznobiały, czerwony bądź czarny. Nazwa bursztyn pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kamień, który się pali, będąc pochodną słowa bernstein. Od wieków bursztyn jest przedmiotem handlu – wykorzystywany w medycynie naturalnej lub jubilerstwie, zawsze stanowił pożądany i drogocenny materiał. Ludy wędrowały Bursztynowym Szlakiem w poszukiwaniu złotego kruszca, Krzyżacy za jego posiadanie karali śmiercią, a gdańscy mistrzowie wykorzystywali go, by stworzyć i sprzedać ręcznie wykonane cuda. Obecnie w jubilerstwie wykorzystywany jest do wykonanie pierścionków z bursztynem, bransoletek czy pięknych bursztynowych wisiorków. W tym celu najczęściej wykorzystuje się bursztyn bałtycki – powstałą w sposób naturalny żywicę kopalnianą, którą skrywa morze.



Bursztyn bałtycki – klasyka i awangarda

Bursztyn staje się ozdobą niejednej szkatułki z biżuterią dzięki swojej pięknej barwie oraz uniwersalności wykonanej z niego biżuterii. Wykorzystywany w jubilerstwie jest nie tylko w zestawieniu ze złotem, ale również ze srebrem. Jak odróżnić biżuterię z prawdziwym bursztynem od podróbek? Prawdziwy bursztyn w kontakcie ze słoną, morską wodą pozostanie na powierzchni.Jeżeli wrzucimy go do słodkiej wody, opadnie na dno. Ta sztuczka pozwoli Ci upewnić się, że kupowana biżuteria z bursztynem jest oryginalna, nie syntetyczna. Jak jednak dbać o bursztynową biżuterię w swojej kolekcji, aby nie straciła blasku i nie zmatowiała? Bursztyn najlepiej czyścić na sucho lub przy użyciu wody z mydłem albo spirytusu. Biżuterię najlepiej przechowywać owiniętą lub jedwabną szmatką i unikać kontaktu z wodą. Pod wpływem wody surowiec matowieje, o czym każdy jego posiadacz musi pamiętać. Im częściej nosisz biżuterię zawierającą bursztyn, tym częściej musisz pamiętać również o oczyszczaniu i polerowaniu jej. Biżuterię z bursztynu najlepiej przechowywać w innym miejscu niż pozostałą zawartość swojej szkatułki, aby uniknąć zarysowania delikatnego materiału. Często jest on wrażliwy na środki chemiczne, dlatego musisz obchodzić się z nim ostrożnie oraz unikać kontaktu z perfumami i domowymi środkami czystości.



Biżuteria z bursztynem

Bursztyn sprawdza się doskonale nie tylko w klasycznej biżuterii, ale jest również niecodziennym dodatkiem do każdego stroju. Łączony z wieloma ostrymi kolorami, sznurkami, srebrem oraz złotem jest idealnym połączeniem ekstrawagancji oraz szykownej klasyki. Bursztynowa biżuteria ma przystępne ceny i pasuje niemal do każdego stroju w kobiecej szafie. Bursztyn, zawierający kwas bursztynowy, przyczynia się do zachowania dobrego samopoczucia oraz łagodzi bóle reumatyczne.


na postawie: sklepjubilerki.pl

Comments


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by Zaręba exclusive design. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page